wtorek, 10 marca 2015

Słonecznik reaktywacja - mleko, twarożek i śmietana.

Mleko słonecznikowe (obiecane w poprzednim poście) jest najczęściej używanym przeze mnie w kuchni. Wprawdzie smakiem nie powala (do owsianek wolę sojowe z kartonika - najlepiej kakaowe :) ale idealnie nadaje się do ciast, naleśników, gofrów, czy, w wersji mniej rozrzedzonej i nieco dokwaszonej cytryną, do zabielania zup i sosów.
Poza tym jest szybkie w przygotowaniu, a ziarno kosztuje naprawdę niewiele (w moim lokalnym sklepie od kilku miesięcy cena nie przekracza 5,90 zł/kg)


Użyłam:
-pół szklanki suchych, wyłuskanych ziaren słonecznika
-wodę do namaczania
-1 szkl. wody do miksowania
-niespełna 1 szkl. wody do nadania konsystencji
-ok. 1 łyżkę soku z cytryny
-szczyptę soli
-2 szczypty cukru waniliowego

Odmierzoną ilość ziaren wsypuję do słoika, zalewam wodą, zakręcam szczelnie i płuczę intensywnie potrząsając. Wymieniam płyn i czynność tę powtarzam kilka razy, aż woda będzie względnie czysta. Następnie zalewam kolejną porcją wody powyżej poziomu ziaren i - albo moczę przez noc, albo (tak jak w tym przypadku) gotuję słonecznik w rondelku przez jakiś kwadrans, odcedzam i czekam aż przestygnie.
Następnie przesypuję do blendera (tego z kielichem), dodaję sok z cytryny, sól i cukier waniliowy, zalewam szklanką wody (najlepiej nieco ciepłej - ułatwia to blendowanie) i miksuję przez co najmniej 4-5 minut - im dłużej tym lepiej.

I teraz tak:
1. powstałą masę można użyć do zagęszczenia np. sosu pieczarkowego do placka po węgiersku :) kiedyś stosowałam głównie tę metodę.
2. słonecznikową masę przecedzić przez lnianą ściereczkę (lub bawełnianą gazę - można kupić w aptece) opartą na sitku (sitko bardzo ułatwia ten proces zapobiegając wpadaniu ściereczki z zawartością do mleka :) wyciskając płyn do naczynia pod spodem - najlepszą metodą jest wyciskanie przez skręcanie (tu znalazłam obrazek). Można dodać nieco wody (0,5 - 1 szklankę), żeby rozcieńczyć powstały płyn.
Na koniec przelewam płyn do naczynia. Można przechowywać w lodówce do 5 dni.




Z powstałej po odciśnięciu mleka masy można stworzyć twarożek na kanapki.



Twarożek:
-masa po odciśnięciu mleka
-1 łyżka oleju
-1 łyżeczka soku z cytryny
-sól&pieprz

Składniki połączyć i wymieszać. Podawać z warzywami i przyprawami lub dżemem.




Mleko po pierwszym odciśnięciu (przed dodaniem drugiej dawki wody) zaprawiłam sokiem z cytryny i tak powstałą śmietanką zabieliłam zupę ogórkową.


I to tyle.


Kiciuś mówi "Dobranoc".



Na sen Ed Sheeran - I See Fire
Tak trochę smutno, nie?


6 komentarzy:

  1. Mleka z ziaren słonecznika nie robiłam, ale teraz zrobię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. robiłam już pastę z słonecznika, teraz więc czas na mleko i twarożek - super pomysł! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. też twarożek mnie bardzo przekonuje, mleko też chętnie wypróbuję, do tej pory jedyne mleko roślinne diy jakie mi nie smakowało to było sezamowe ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. smak to kwestia gustu ;)
      pisałam, że do bezpośredniego spożycia wolę inne mleka, a to używam raczej do zabielania zup lub przyrządzania wypieków, placków, naleśników itp

      Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...